Dnia 03.09.2017 w Sołectwie Lasowice Wielkie odbyły się dożynki wiejskie. Poprzedziły je msze dziękczynne, które odbyły się w kościołach katolickim jak również w ewangelickim. Ze względu na deszczową pogodę nie było możliwości spędzenia miłego popołudnia na przygotowanym i udekorowanym wcześniej Placu Floriana. Mieszkańcy zebrali się w świetlicy wiejskiej, która została przygotowana w ostatniej chwili. Uroczystość otworzyły: sołtys Elżbieta Felusiak z „Młodymi aktywnymi” Moniką Lech oraz Anną Joszczok. Gośćmi byli ksiądz Andrzej Szymon oraz pastor Ryszard Pieron. Nie mogło zabraknąć oczywiście Wójta Gminy Daniela Gagata, który odwiedzał uroczystości dożynkowe w swojej Gminie. Podczas uroczystości zostały wręczone podziękowania:
  • Pani Halinie Domańskiej – za zaprojektowanie oraz realizację odnowy skwerka przy świetlicy wiejskiej w Lasowicach Wielkich,
  • Pani Mariannie Musiał – za pomoc w odnowie skwerka przy świetlicy wiejskiej w Lasowicach Wielkich,
  • Pani Danucie Mielczarek – za wieloletni nadzór nad przygotowaniem lokalnego produktu kulinarnego – pieroga lasowickiego – został wręczony duży pierożek, uszyty specjalnie na tę okazję,
  • Pani Zofii Skaczyło – za wieloletnią pomoc przy przygotowaniu lokalnego produktu kulinarnego – pieroga lasowickiego,
  • Panu Jarosławowi Ziółkowskiemu – za wieloletnią opiekę nad ukwieceniem Lasowickiego Rynku,
  • Pani Monice Osyra – za wkład w dbałość o porządek na rabacie przy kościele.
Mieszkańcy mogli posmakować ciasta dożynkowego oraz kawy i herbaty. Niespodzianką były bułki z kiełbasą oraz kawa zbożowa - zapamiętane z czasów, kiedy to jeszcze młocarnie na polu zboże młóciły, gospodynie przyjeżdżały z bułkami suto obłożonymi oraz z kawą zbożową z mlekiem. Z dodatkowych atrakcji były konkursy plastyczne dla dzieci i młodzieży, które przygotowała pani Joanna Napierała oraz pani Sabina Pietrucha. Dzieci zostały oczywiście hojnie nagrodzone. Jedną z głównych atrakcji była ekspozycja prac uczestników projektu „Lasowickie atelier – przepis na szycie”. Można było zobaczyć wykonane dzieła a także zapoznać się z projektem oraz wygrać lasowickie gadżety. Zaprezentowano lasowickie choinki i drzewka, torby na zakupy, maskotki: sowy i słonie, poduszki, poszewki, komplet do kołyski, letnią torbę, zabawki a także wiele innych. Ze względu na warunki atmosferyczne nie było możliwe wykonanie ekspozycji na starym kredensie, który był umieszczony na Placu Floriana. Mieszkańcy chętnie brali udział w konkurencjach takich jak: oszacowanie ilości guzików w słoiku oraz odgadnięcie największej ilości nazw ziaren z dziewięciu przygotowanych na tacy. Osoby z najlepszymi odpowiedziami mogły wybrać nagrody od „Lasowickiego atelier”. Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowania dożynek wiejskich. [Best_Wordpress_Gallery id="89" gal_title="03.09.2017 Dozynki wiejskie"] Projekt “Lasowickie atelier – przepis na szycie” – dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie LGD "Dolina Stobrawy".