Wydarzenie

Zaproszenie na VIII Opolski Jarmark Folkloru

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
VIII OPOLSKIEGO JARMARKU FOLKLORU!!

Serdecznie zapraszamy na VIII Opolski Jarmark Folkloru, który odbędzie się 23 czerwca (sobota) w godz. 10.00-15.00 na kluczborskim rynku.

Jest to wydarzenie o randze wojewódzkiej, którego celem jest promocja: lokalnych twórców, rękodzielników, tradycji i zwyczajów.

Każdy z przybyłych Gości będzie mógł spróbować swoich sił w bezpłatnych warsztatach, zapoznać się z ofertą twórców ludowych, wysłuchać programu artystycznego przygotowanego przez lokalnych artystów.

Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu, na którym będzie można skorzystać z licznych darmowych warsztatów rękodzielniczych, posłuchać ludowej muzyki, zobaczyć tańce ludowe, zakupić produkty regionalne oraz obejrzeć wystawę tematyczną.

Na Jarmarku obecni będą wystawcy z całej Opolszczyzny ze swoimi stoiskami z rękodziełem lub produktem regionalnym.

Na Jarmarku odbędą się liczne warsztaty rękodzielnicze, pokazy i prelekcje, m.in. :

1. Pieczenie podpłomyków,

2. Pokaz tańców narodowych, ludowych i prelekcja na temat tańców,

3. Koncerty orkiestr dętych wraz z warsztatami muzycznymi,

4. Toczenie na kole garncarskim,

5. Lalki motanki oraz średniowieczna biżuteria,

6. Pisanki metodą batikową,

7. Warsztaty garncarskie z lepieniem przy stole,

8. Filcowanie metodą na mokro,

9. Warsztat witrażu metodą Tiffany,

10 Malowanie akwarelowych kwiatów nawiązujących do opolskich wzorów ludowych,

11 . Warsztaty tkackie, szycie lalek, nauka robienia na drutach i szydełkowania,

12. Plecenie wianków z kwiatów,

13. Truskawkowy Decoupage,

14. Od kozy do sera – proces tworzenia sera,

15. Wykonywanie świec z węzy pszczelej,

16. Warsztaty w drewnie, biżuteria drewniana, szyszkodrapacze,

17. Malowanie kwiatami, degustacja naturalnych napojów, warsztaty zielarskie,

18. Ekspozycja strojów ludowych wraz z prelekcją na temat zwyczajów i obyczajów z nimi związanymi.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY 😀

Tekst: Stowarzyszenie LGD Dolina Stobrawy

Zakończenie kursu komputerowego

W sobotę zakończył się kurs komputerowy, który trwał od od stycznia do marca 2018 w naszej miejscowości. W kursie uczestniczyło 10 mieszkańców Lasowic Wielkich. Na zakończenie odbył się egzamin z poznanych zagadnień. Zadowoleni kursanci na zakończenie przygotowali specjalne podziękowanie dla prowadzącego.

I MIEJSCE W KONKURSIE „OPOWIEDZ…” – GALA „DZIAŁAJ LOKALNIE X”

Wczoraj mieliśmy okazję uczestniczyć w Gali podsumowującej program Działaj Lokalnie X. Uroczystość odbyła się w sali w Chudobie. Były prezentacje projektów wszystkich grantobiorców, podziękowania dla sponsorów, występ orkiestry dętej z Chudoby oraz rozstrzygnięcie konkursu „Opowiedz…”. Miło nam ogłosić, że zajęliśmy I miejsce w konkursie z naszym filmem prezentującym projekt „Lasowickie atelier – przepis na szycie”. Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu – bez Was film by nie powstał. Zachęcamy do oglądania 🙂

 

 

 

I „Babski comber” w Lasowicach Wielkich – relacja

9. lutego 2018 r. odbył się pierwszy „Babski comber” w Lasowicach Wielkich. Po przywitaniu wszystkich zgromadzonych i wzniesieniu toastu zatańczono poloneza aby uroczyście rozpocząć bal. Następnie zaproszono panie do zdjęcia grupowego oraz gorącej kolacji. Na panie czekały również drobne upominki w postaci wzorzystych skarpetek oraz słodki poczęstunek w formie naleśników.

20-osobową grupę, barwnie przebranych pań, porywała do tańca cygańska dyskdżokejka Esmeralda, zabierając wszystkich w muzyczną podróż w różnych klimatach. Nie obyło się bez pociągu, lambady, kaczuszek, belgijki lub tańca pingwina.

Dziękujemy wszystkim odważnym paniom za udział w pierwszym „Babskim combrze” w Lasowicach Wielkich i zapraszamy na kolejny już za rok – 1 marca 2019 r. (piątek po Tłustym Czwartku)!

Tańczymy poloneza:

 

Wystawa fotografii „Opolska Mama ma Moc”

Od 22 stycznia do 8.02.2018 można było obejrzeć w świetlicy wiejskiej w Lasowicach Wielkich wystawę fotografii „Opolska Mama ma Moc. Chwile zatrzymane w kadrze”.

 

Ferie zimowe 23-25.01.2018 r.

23 oraz 24 stycznia 2018 r. w salce obok kościoła odbyły się przedstawienia dla dzieci pt. „Bajka kosmiczna” oraz „Emmanuel”. Dzieci zabawiał Teatr Dobrego Serca przemycając w historiach ważne tematy jak np. ekologia.

25 stycznia 2018 r., w świetlicy wiejskiej w Lasowicach Wielkich, odbyły się drugie zajęcia artystyczno-plastyczne dla dzieci,  w ramach zorganizowanych ferii zimowych. Zajęcia prowadziła animatorka kultury Gminy Lasowice Wielkie p. Julia Wiecha. Tym razem dzieci mogły własnoręcznie ozdobić torby materiałowe za pomocą farb tekstylnych, malując na nich ciekawe napisy i wzory. Torby, będą mogły wykorzystać np. na zakupy lub zmienne ubranie na w-f lub obuwie. Po drugim śniadaniu dzieci wykonywały prace z plasteliny lub grały w gry planszowe i zręcznościowe.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację ferii oraz dzieciom za udział w zajęciach.

Pierwszy dzień ferii zimowych – 18.01.2018 r.

18 stycznia 2018 r., w świetlicy wiejskiej w Lasowicach Wielkich, odbyły się pierwsze zajęcia artystyczno-plastyczne dla dzieci,  w ramach zorganizowanych ferii zimowych. Zajęcia prowadziła animatorka kultury Gminy Lasowice Wielkie p. Julia Wiecha. Dzieci, wsparte pomocą seniorów, tworzyły z opasek gipsowych dekoracje w formie: serduszek, misek, ptaszków, jajek i kółeczek.  Dzięki integracji międzypokoleniowej powstały piękne dzieła, które po udekorowaniu, będą wspaniałym podarunkiem np. z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Po twórczym zajęciu przyszła pora na przerwę wraz z poczęstunkiem dla wszystkich. Najedzone pysznymi bułeczkami  i szczęśliwe dzieci resztę zajęć spędziły na grach planszowych, karcianych lub malowankach i zajęciach ruchowych.

Zapraszamy na kolejne zajęcia artystyczno-plastyczne w czwartek 25.01.2018 r. w świetlicy wiejskiej w godz. 10:00-13:00. Będzie malowanie farbami, więc można wziąć ubranie ochronne na zajęcia.

W salce obok kościoła odbędą się przedstawienia:
–  „Bajka kosmiczna”we wtorek 23.01.2018 r. o godz. 16:00,
– „Emmanuel” – w środę 24.01.2018 r. o godz. 11:00.

Wstęp wolny, nie ma zapisów.

Serdecznie zapraszamy!

 

Ferie dofinansowano ze środków Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Lasowice Wielkie, sponsorów oraz funduszu sołeckiego wsi Lasowice Wielkie.

Lasowicki Senior ma MOC!!! – spotkanie 60+ – 17.11.2017

Podsumowanie projektu „Lasowickie atelier – przepis na szycie” oraz otwarcie pracowni lasowickich gadżetów.

W niedzielę 26. listopada 2017 r. w świetlicy wiejskiej w Lasowicach Wielkich odbyło się zakończenie oraz podsumowanie projektu „Lasowickie atelier – przepis na szycie”, który był realizowany przez grupę nieformalną „Młodzi aktywni” pod patronatem Stowarzyszenia Miłośników Lasowic Wielkich. Na spotkaniu gościliśmy panią Dominikę Frasek- Kaczor, która reprezentowała Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy”, dzięki któremu mogliśmy realizować projekt w ramach programu „Działaj Lokalnie X”. Podczas spotkania koordynator projektu i lider grupy nieformalnej „Młodzi aktywni”, Anna Joszczok, podziękowała wszystkim zaangażowanym w projekt za pomoc, uczestnictwo w zajęciach i miłą atmosferę, która towarzyszyła nam na każdych zajęciach nawet mimo późnych godzin, upałów czy braku prądu.

Przy okazji zakończenia projektu miała miejsce uroczystość otwarcia naszej małej pracowni lasowickich gadżetów, czyli „Lasowickiego atelier”, w której będziemy się spotykać, aby szyć drzewka, choinki i torby z materiału w lasowickie wzory.

Po uroczystym przecięciu wstęgi przez koordynatorkę projektu – Annę Joszczok, reprezentantkę Stowarzyszenia Miłośników Lasowic Wielkich – Monikę Lech oraz uczestniczkę projektu – Jolantę Ziółkowską zaprezentowano zakupione w ramach projektu maszyny oraz posiadane materiały i akcesoria.

Następnie doszło do uroczystego krojenia tortu. Przybyli goście mieli okazję, przy kawie i słodkim poczęstunku, podsumować półroczny projekt oraz porozmawiać na temat technik szycia. Ponadto, wyrażali zainteresowanie uczestnictwem w kolejnych, ciekawych projektach. Na spotkaniu zaprezentowano „dzieła”, które powstały podczas kursu kroju i szycia oraz spotkaniach warsztatowych. Mieliśmy też modelkę – Lenę, która dumnie prezentowała sukienkę w pączki, którą uszyła jej mama.

Cieszymy się, że projekt „Lasowickie atelier – przepis na szycie” został przyjęty z wielkim entuzjazmem. Podczas projektu, który trwał od 1. czerwca do 30. listopada, odbyły się:
• 12 godzin kursu kroju i szycia
• 15 spotkań warsztatowych (po 3 godziny każde)
• 3 ekspozycje prac uczestników podczas większych uroczystości

W spotkaniach uczestniczyły osoby w wieku od 6 do 70 lat, nie tylko z Lasowic Wielkich, ale także okolicznych miejscowości, a dzięki spotkaniom przy szyciu mogliśmy się bardziej zintegrować i działać dla naszej wioski, tworząc min. lasowickie gadżety.

Zachęcamy do przeczytania wspaniałej relacji na stronie Stowarzyszenia LGD „Dolina Stobrawy”Artykuł

Zachęcamy również do zgłaszania pomysłów na kolejne projekty, działania. Pomysły można przesyłać w wiadomości na Facebook’u lub wrzucając kartkę w świetlicy wiejskiej.

 

Projekt “Lasowickie atelier – przepis na szycie” – dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy”​.

„Lasowickie atelier – przepis na szycie” – ostatnie spotkanie warsztatowe z dn. 24.11.2017

I już ostatnie spotkanie warsztatowe za nami. Kolejne wianki i torby wyszyły spod naszych igieł. Uszyłyśmy też dużo serduszek, które mogą być ozdobą na choinkę i igielniki, a mali pomocnicy pomagali w ich wypychaniu.

Projekt „Lasowickie atelier – przepis na szycie” dobiega końca. Zapraszamy na zakończenie projektu dzisiaj o godz. 15:00 w świetlicy wiejskiej w Lasowicach Wielkich, gdzie odbędzie się również otwarcie naszej małej pracowni lasowickich gadżetów, gdzie będziemy mogli kontynuować przygodę z szyciem.

Uczestników projektu zachęcamy do przyniesienia „dzieł” powstałych podczas spotkań i kursu

 

Projekt “Lasowickie atelier – przepis na szycie” – dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy”

Facebook