Wydarzenie

„Lasowickie atelier – przepis na szycie” – zakończenie kursu kroju i szycia (cz. III) oraz dalsze informacje

13 lipca 2017, podczas III części kursu kroju i szycia, w ramach projektu „Lasowickie atelier – przepis na szycie”, pani Sylwia Kondziela uczyła nas szyć fartuszki ze starych jeansów lub z materiału i wykończałyśmy je ozdobną falbanką. Na zajęciach gościliśmy panią Katarzynę Błaut, ze Stowarzyszenia LGD „Dolina Stobrawy”, która koordynuje „Działaj Lokalnie X”. W podziękowaniu za przybycie przekazaliśmy słonika, którego uszyła Monika Lech.  W ramach poczęstunku przygotowaliśmy muffinki z dekoracjami związanymi z „Lasowickim atelier”. Na zakończenie kursu wszystkie uczestniczki mogły pochwalić się pięknymi, kolorowymi fartuszkami, które mamy nadzieję będą wykorzystywane na co dzień w kuchni. Niektóre kursantki zdążyły jeszcze uszyć poszewki na poduszki z zamkami lub torbę. Pani Sylwia Kondziela, która prowadziła zajęcia, w ramach podziękowania otrzymała witraż z logo Lasowic Wielkich. Mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy na uroczystym zakończeniu projektu i otwarciu „Lasowickiego atelier”.

 

Mimo, iż kurs kroju i szycia zakończył się, my nie przestajemy się spotykać i wspólnie szyć. Cieszymy się, że nasza grupa się powiększa 🙂 Zapraszamy wszystkie uczestniczki kursu oraz wszystkich zainteresowanych do udziału w spotkaniach warsztatowych, gdzie wspólnie będziemy szyć, wymieniać się doświadczeniem i prezentować wykonane dzieła. 27 lipca 2017 r. w godz. 18-21 odbędą się zajęcia również dla dzieci i młodzieży, na których będziemy szyć kosmetyczki/piórniki, maskotki itp.

Projekt “Lasowickie atelier – przepis na szycie” – dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy”.

„Lasowickie atelier – przepis na szycie” – relacja z II części kursu oraz dalsze informacje

Podczas II części kursu krawieckiego uczyłyśmy się szyć poduszeczki w kształcie drzewek i choinek oraz torby, które mogą stać się lasowickimi gadżetami Na torby naszywałyśmy aplikacje. Udział w kursie chciał wziąć również jeż, ale spóźnił się nieco

Kolejna część kursu i niestety już ostatnia odbędzie się 13. lipca 2017 r. w świetlicy wiejskiej w godz. 18:00-22:00. Natomiast spotkania warsztatowe już 11 i 25 lipca w godz. 18:00-20:00. Wraz z dziećmi i młodzieżą będziemy szyć igielniki, kosmetyczki/piórniki, maskotki, itp. a młodsze dzieci będą mogły kolorować i wyklejać obrazki.

Spotkania warsztatowe będą odbywać się średnio co dwa tygodnie do końca listopada 2017 r.

 

Projekt “Lasowickie atelier – przepis na szycie” – dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy„.

Uroczystość Bożego Ciała

Niemożliwe stało się możliwe. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na Osiedlu.

15. czerwca 2017 r. została odprawiona uroczysta msza święta oraz procesja eucharystyczna na terenie osiedla w Lasowicach Wielkich. Mieszkańcy bloków przygotowali poszczególne ołtarze:

  • Ołtarz pierwszy: mieszkańcy bloku nr 4 (10-12)
  • Ołtarz drugi: mieszkańcy bloku nr 3 (7-9)
  • Ołtarz trzeci: mieszkańcy bloku nr 2 (4-6)
  • Ołtarz czwarty, przy którym została odprawiona msza święta: mieszkańcy bloku nr 1 (1-3)

Po zakończeniu mszy świętej wszyscy zebrani zostali zaproszeni na kawę i ciasto w plenerze.

„Lasowickie atelier – przepis na szycie” – relacja z pierwszego spotkania warsztatowego

Za nami pierwsze spotkanie warsztatowe, które odbyło się wczoraj 26.06.2017 r. w ramach projektu „Lasowickie atelier – przepis na szycie”. Na początku porozmawiałyśmy przy kawie o naszych doświadczeniach z szyciem, co udało nam się uszyć a co chciałybyśmy wykonać w przyszłości. Inspiracji szukałyśmy przeglądając czasopisma o szyciu. Osiem uczestniczek ćwiczyło nowo nabyte umiejętności i zmierzyły się z szyciem toreb, poszewek na poduszki czy dwustronnego pojemnika na akcesoria krawieckie. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych i chwilowych braków prądu udało się ukończyć zadania.

Podczas spotkania testowałyśmy nowe maszyny do szycia: Singer Heavy Duty 4411 i Łucznik Katarzyna 444, które zostały zakupione w ramach projektu.

 

Kolejne spotkanie odbędzie się we wtorek – 11. lipca 2017 r.- w świetlicy wiejskiej w Lasowicach Wielkich w godz. 18-21. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w spotkaniach warsztatowych, na których można nauczyć się czegoś nowego, porozmawiać z uczestnikami kursu, pochwalić się swoimi dziełami i poćwiczyć nowo nabyte umiejętności.

Projekt  “Lasowickie atelier – przepis na szycie” – dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy”.

„Piknik pod kasztanem w wiosce Stalowych Rumaków” – Dzień dla rodziny – zdjęcia

„Piknik pod kasztanem w wiosce Stalowych Rumaków” – Przegląd Odnowy Wsi – zdjęcia

 

zdjęcia – Katarzyna Błaut „Dolina Stobrawy”

„Lasowickie atelier – przepis na szycie” – relacja z I części kursu oraz dalsze informacje

Wczoraj, 19 czerwca 2017 r., odbyła się pierwsza część kursu kroju i szycia w ramach projektu „Lasowickie atelier – przepis na szycie”. W kursie bierze udział 15 uczestniczek, które dzielnie stawiają czoła szyciowemu wyzwaniu a uczymy się pod okiem profesjonalnej krawcowej – Pani Sylwii Kondzieli. Podczas pierwszych 4 godzin kursu wiele się nauczyłyśmy:
– Poznałyśmy zasady działania maszyny do szycia.
– Uszyłyśmy wsad do poduszki, który następnie został wypełniony.
– Przygotowałyśmy wykrój poszewek (na zakładkę), które uszyłyśmy i wykończyłyśmy szwem pościelowym (francuskim). Do poszewek wszyłyśmy również metki.
– Po uszyciu wsadów i poszewek na poduszki uczyłyśmy się szyć bieżniki i obrusiki.

Na zakończenie zrobiłyśmy pamiątkowe zdjęcie z efektami naszej pracy.

 

Kolejna część kursu odbędzie się we wtorek – 4. lipca 2017 r.- w świetlicy wiejskiej w Lasowicach Wielkich a już 27 czerwca 2017 r. (wtorek) w godz. 18-21 zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w spotkaniach warsztatowych, na których można nauczyć się czegoś nowego, porozmawiać z uczestnikami kursu, pochwalić się swoimi dziełami i poćwiczyć nowo nabyte umiejętności.

Projekt  “Lasowickie atelier – przepis na szycie” – dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy”.

Relacja TVP3 Opole i Radia Opole z „Pikniku pod kasztanem”

Tak Radio Opole mówiło i pisało o wczorajszej imprezie plenerowej „Piknik pod kasztanem w wiosce Stalowych Rumaków. Przegląd Odnowy Wsi w województwie opolskim. Jubileusz X-lecia Odnowy Wsi w Lasowicach Wielkich.”
http://radio.opole.pl/100,201653,lasowice-wielkie-swietowaly-dziesieciolecie-udzi

 

W Kurierze Opolskim była krótka relacja z dzisiejszego dnia dla rodziny. Zachęcamy do oglądania (00:15:24-00:15:55)
https://opole.tvp.pl/32863408/18-czerwca-2017

10-lecie Odnowy Wsi Opolskiej w Lasowicach Wielkich [fot. Kamila Gal-Skorupa]

Przedsięwzięcie dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego

Podsumowanie ferii zimowych 2017

Bardzo dziękuję dzieciakom, biorącym udział w projekcie „Ferie 2017” za obecność, zaangażowanie we wszystkie zajęcia i cierpliwość, rodzicom za dowożenie/ doprowadzanie dzieci na zajęcia. Dziękuję wszystkim zaangażowanym mamom- Justynie Chwał, Asi Napierała, Agnieszce Giemza, Sabinie Pietrucha, Oli Papuckiej za każdą najdrobniejszą nawet pomoc, za każdy pomysł i zaangażowanie w projekty. I na koniec dziękuję Pani Eli Felusiak za impuls do działania, pomoc przy organizacji, wsparcie, każde dobre słowo i przykład jaki nieustannie daje nam wszystkim- bo chcieć to móc 🙂 cieszę się, że mogłam być częścią projektu „Ferie 2017” i mam nadzieję, że dobrze wywiązałam się ze swojej roli 😉 do następnego

Monika Lech

Wszystkie relacje z ferii zimowych:

Facebook