Wydarzenie

Pierwszy dzień ferii zimowych – 18.01.2018 r.

18 stycznia 2018 r., w świetlicy wiejskiej w Lasowicach Wielkich, odbyły się pierwsze zajęcia artystyczno-plastyczne dla dzieci,  w ramach zorganizowanych ferii zimowych. Zajęcia prowadziła animatorka kultury Gminy Lasowice Wielkie p. Julia Wiecha. Dzieci, wsparte pomocą seniorów, tworzyły z opasek gipsowych dekoracje w formie: serduszek, misek, ptaszków, jajek i kółeczek.  Dzięki integracji międzypokoleniowej powstały piękne dzieła, które po udekorowaniu, będą wspaniałym podarunkiem np. z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Po twórczym zajęciu przyszła pora na przerwę wraz z poczęstunkiem dla wszystkich. Najedzone pysznymi bułeczkami  i szczęśliwe dzieci resztę zajęć spędziły na grach planszowych, karcianych lub malowankach i zajęciach ruchowych.

Zapraszamy na kolejne zajęcia artystyczno-plastyczne w czwartek 25.01.2018 r. w świetlicy wiejskiej w godz. 10:00-13:00. Będzie malowanie farbami, więc można wziąć ubranie ochronne na zajęcia.

W salce obok kościoła odbędą się przedstawienia:
–  „Bajka kosmiczna”we wtorek 23.01.2018 r. o godz. 16:00,
– „Emmanuel” – w środę 24.01.2018 r. o godz. 11:00.

Wstęp wolny, nie ma zapisów.

Serdecznie zapraszamy!

 

Ferie dofinansowano ze środków Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Lasowice Wielkie, sponsorów oraz funduszu sołeckiego wsi Lasowice Wielkie.

Lasowicki Senior ma MOC!!! – spotkanie 60+ – 17.11.2017

Podsumowanie projektu „Lasowickie atelier – przepis na szycie” oraz otwarcie pracowni lasowickich gadżetów.

W niedzielę 26. listopada 2017 r. w świetlicy wiejskiej w Lasowicach Wielkich odbyło się zakończenie oraz podsumowanie projektu „Lasowickie atelier – przepis na szycie”, który był realizowany przez grupę nieformalną „Młodzi aktywni” pod patronatem Stowarzyszenia Miłośników Lasowic Wielkich. Na spotkaniu gościliśmy panią Dominikę Frasek- Kaczor, która reprezentowała Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy”, dzięki któremu mogliśmy realizować projekt w ramach programu „Działaj Lokalnie X”. Podczas spotkania koordynator projektu i lider grupy nieformalnej „Młodzi aktywni”, Anna Joszczok, podziękowała wszystkim zaangażowanym w projekt za pomoc, uczestnictwo w zajęciach i miłą atmosferę, która towarzyszyła nam na każdych zajęciach nawet mimo późnych godzin, upałów czy braku prądu.

Przy okazji zakończenia projektu miała miejsce uroczystość otwarcia naszej małej pracowni lasowickich gadżetów, czyli „Lasowickiego atelier”, w której będziemy się spotykać, aby szyć drzewka, choinki i torby z materiału w lasowickie wzory.

Po uroczystym przecięciu wstęgi przez koordynatorkę projektu – Annę Joszczok, reprezentantkę Stowarzyszenia Miłośników Lasowic Wielkich – Monikę Lech oraz uczestniczkę projektu – Jolantę Ziółkowską zaprezentowano zakupione w ramach projektu maszyny oraz posiadane materiały i akcesoria.

Następnie doszło do uroczystego krojenia tortu. Przybyli goście mieli okazję, przy kawie i słodkim poczęstunku, podsumować półroczny projekt oraz porozmawiać na temat technik szycia. Ponadto, wyrażali zainteresowanie uczestnictwem w kolejnych, ciekawych projektach. Na spotkaniu zaprezentowano „dzieła”, które powstały podczas kursu kroju i szycia oraz spotkaniach warsztatowych. Mieliśmy też modelkę – Lenę, która dumnie prezentowała sukienkę w pączki, którą uszyła jej mama.

Cieszymy się, że projekt „Lasowickie atelier – przepis na szycie” został przyjęty z wielkim entuzjazmem. Podczas projektu, który trwał od 1. czerwca do 30. listopada, odbyły się:
• 12 godzin kursu kroju i szycia
• 15 spotkań warsztatowych (po 3 godziny każde)
• 3 ekspozycje prac uczestników podczas większych uroczystości

W spotkaniach uczestniczyły osoby w wieku od 6 do 70 lat, nie tylko z Lasowic Wielkich, ale także okolicznych miejscowości, a dzięki spotkaniom przy szyciu mogliśmy się bardziej zintegrować i działać dla naszej wioski, tworząc min. lasowickie gadżety.

Zachęcamy do przeczytania wspaniałej relacji na stronie Stowarzyszenia LGD „Dolina Stobrawy”Artykuł

Zachęcamy również do zgłaszania pomysłów na kolejne projekty, działania. Pomysły można przesyłać w wiadomości na Facebook’u lub wrzucając kartkę w świetlicy wiejskiej.

 

Projekt “Lasowickie atelier – przepis na szycie” – dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy”​.

„Lasowickie atelier – przepis na szycie” – ostatnie spotkanie warsztatowe z dn. 24.11.2017

I już ostatnie spotkanie warsztatowe za nami. Kolejne wianki i torby wyszyły spod naszych igieł. Uszyłyśmy też dużo serduszek, które mogą być ozdobą na choinkę i igielniki, a mali pomocnicy pomagali w ich wypychaniu.

Projekt „Lasowickie atelier – przepis na szycie” dobiega końca. Zapraszamy na zakończenie projektu dzisiaj o godz. 15:00 w świetlicy wiejskiej w Lasowicach Wielkich, gdzie odbędzie się również otwarcie naszej małej pracowni lasowickich gadżetów, gdzie będziemy mogli kontynuować przygodę z szyciem.

Uczestników projektu zachęcamy do przyniesienia „dzieł” powstałych podczas spotkań i kursu

 

Projekt “Lasowickie atelier – przepis na szycie” – dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy”

„Lasowickie atelier – przepis na szycie” – spotkanie z dnia 17.11.2017

Skarpety na prezenty, worek, skrzat, gąska czy kosmetyczka, to świetne pomysły na świąteczne prezenty. Jedne już gotowe, inne jeszcze do dokończenia, na pewno będą cieszyły obdarowanego. Z takimi projektami zmagały się uczestniczki piątkowego spotkania warsztatowego w ramach projektu „Lasowickie atelier – przepis na szycie”. Tym razem zajęcia odbyły się w mniejszej salce, ponieważ w tym samym czasie seniorzy mieli swoje święto na dużej sali.

Ostatnie spotkanie warsztatowe odbędzie się w piątek 24 listopada w godz. 18:00 – 21:00 w świetlicy wiejskiej w Lasowicach Wielkich a podsumowanie projektu wraz z uroczystym otwarciem naszej małej pracowni lasowickich gadżetów już w niedzielę 26 listopada o godz. 15:00. Zachęcamy uczestników projektu do przyniesienia „dzieł” powstałych w trakcie kursu i spotkań.

Serdecznie zapraszamy!

 

Projekt “Lasowickie atelier – przepis na szycie” – dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy”

Wielkie sadzenie drzewek w Lasowicach Wielkich – 04.11.2017

Będzie czym oddychać. Rodziny sadziły drzewa

Zakasali rękawy i dziarsko wkopywali kolejne sadzonki. Mieszkańcy Lasowic Wielkich zasadzili dziś we wsi prawie 100 drzewek. To zakrojona na szeroką skalę akcja, dzięki której do końca roku w województwie opolskim przybędzie ponad 2. tysiące różnych gatunków drzew.Dla #KurierOpolski Małgorzata Parzonka.#tvp3opole

Opublikowany przez TVP3 Opole na 4 listopada 2017

„Lasowickie atelier – przepis na szycie” – relacja ze spotkań warsztatowych z 10.11.2017

W piątek 10 listopada, podczas kolejnego spotkania warsztatowego w ramach projektu „Lasowickie atelier – przepis na szycie” szyłyśmy wianki w świątecznych wzorach i kolorach oraz skarpetki na prezenty.

Ostatnie spotkania odbędą się w piątki: 17 (w małej salce w świetlicy) i 24 listopada w godz. 18:00 – 21:00 w świetlicy wiejskiej w Lasowicach Wielkich.

Zapraszamy!

 

Projekt “Lasowickie atelier – przepis na szycie” – dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy”

Uroczystość 20-lecia Odnowy Wsi

26.10.2017 mieliśmy przyjemność brać udział w uroczystości 20-lecia Odnowy Wsi . Otrzymaliśmy również dla naszego Sołectwa Lasowic Wielkich Medal. Tym samym chciałabym wszystkim kolegom, koleżankom oraz wszystkim mieszkańcom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tych małych sukcesów dla tej naszej Małej Ojczyzny bardzo podziękować „Jeśli chcesz działać nie możesz działać w pojedynkę”.

Będzie więcej tradycyjnych drzew

Blisko 2 100 sadzonek drzew na zadrzewienia przydrożne, tradycyjne sady i ponad sto drzew upamiętniających 20-lecie programu Odnowy Wsi – opolskie gminy otrzymują właśnie z urzędu marszałkowskiego sadzonki i drzewa do nowych nasadzeń.

W ramach projektu pn. “Bioróżnorodność Opolszczyzny – skarbem dziedzictwa przyrodniczego” w dniach od 27 do 31 października br. opolskie gminy i powiaty otrzymają sadzonki drzew i krzewów do zakładania modelowych sadów oraz zadrzewień przydrożnych. Do opolskich gmin trafi dokładnie 2087 sadzonek drzew i krzewów tradycyjnych gatunków, takich jak czereśnia, głóg, morwa, jaśminowiec, jarząb, śliwa, bez lilak, tawuła czy trzmielina.

Sołectwo Lasowice Wielkie z organizacjami: Stowarzyszenie Miłośników Lasowic Wielkich, OSP oraz LZS, również znalazło się w grupie zainteresowanych tym projektem, w ramach którego otrzymamy 74 sadzonki drzew i krzewów. Do akcji nasadzeń zaprosiliśmy Szkołę Podstawową i Przedszkole z Lasowic Wielkich. Z radością ogłaszam, iż do projektu zgłosiło się  76   dzieci wraz z rodzicami. Cieszy nas fakt , iż do akcji włączyły się dzieci nie  tylko z Lasowic Wielkich , ale również z pobliskich miejscowości  ( Chudoby, Tuł , Trzebiszyna ).

Akcja nasadzeń drzew 20 –lecia Odnowy wsi  pod hasłem „ Drzewo życia ” odbędzie się 04.11.2017 (sobota) od godz. 10.00 . Rodziców prosimy o zabranie ze sobą niezbędnych narzędzi. Każde dziecko uroczyście oznaczy zasadzone drzewko swoim imieniem oraz datą posadzenia i automatycznie stanie się jego opiekunem. Projekt będzie odnosił  się do ochrony opolskiej bioróżnorodności, przywracania tradycyjnego sadownictwa  oraz ochrony przed zniszczeniem środowiska hałasem, wiatrem, śniegiem. Dodatkowy ważny  aspekt wychowawczy  to zaszczepienie w dzieciach wiedzy jak dbać o środowisko oraz uświadomienie ile trzeba włożyć pracy, aby z małego drzewka urosło duże drzewo.

Na koniec projektu dzieci z rodzicami zaprosimy na ognisko z kiełbaskami.

Facebook