Relacja z ferii zimowych

W dniach 31.01.2019 - 08.02.2019 w ramach ferii zimowych odbyło się parę atrakcji dla dzieci w naszej miejscowości.

Podczas trzech spotkań z grami planszowymi dzieci mogły poznać nowe gry, poćwiczyć pamięć, zręczność i spostrzegawczość oraz rozwijać planowanie taktyczne. Był też czas na zabawy ruchowe z klanzą, skakanką czy piłką.

Na zajęciach kulinarnych wraz z seniorkami dzieci mogły własnoręcznie zrobić naleśniki ze słodkimi dodatkami a na kolejnym spotkaniu zrobić zdrową domową pizzę. Po ciężkiej pracy wszyscy z radością próbowali powstałych specjałów.

Na zakończenie, na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej, dzieci miały możliwość zobaczyć przedstawienie "Księżniczka i Rycerz" Teatru Dobrego Serca.

Dzieci również miały możliwość wzięcia udziału w zajęciach zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lasowicach Wielkich. Były to zajęcia z gliną oraz z robotyki, co bardzo fascynowało uczestników.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację ferii oraz opiekunom i współprowadzącym a przede wszystkim dzieciom, które uczestniczyły w zajęciach.

[Best_Wordpress_Gallery id="210" gal_title="30.01.2019 Ferie zimowe"]


I Turniej w SUPERFARMERA

17.11.2018r. został zorganizowany I Turniej SUPERFARMERA w świetlicy wiejskiej w Lasowicach Wielkich.

Podczas turnieju gracze rozegrali 3 partie gry, każdą w innej grupie. Za każdą partię otrzymywali odpowiednie punkty za zajęte miejsce oraz wielkość "gospodarstwa". Po podsumowaniu wszystkich punktów zostali wyłonieni zwycięzcy i nastąpiło wręczenie nagród.

Bardzo dziękujemy wydawnictwu Granna za możliwość przeprowadzenia turnieju oraz gry do turnieju i na nagrody. Mamy nadzieję, że co raz więcej dzieci będzie miało możliwość zagrania w tę wspaniałą grę.

Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, zestawy gadżetów oraz nagrody. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku ponownie zorganizujemy podobny turniej w większym gronie. A już niebawem kolejne spotkanie w świetlicy z grami i niespodziankami - 9.12.2018 - wyczekujcie dalszych informacji.

[Best_Wordpress_Gallery id="200" gal_title="17.11.2018 Turniej Superfarmera"]

Dożynki wiejskie w Lasowicach Wielkich

W niedzielę 26. sierpnia 2018 r. na Placu Floriana w Lasowicach Wielkich odbyły się dożynki wiejskie.

Po uroczystym powitaniu wszystkich przez panią sołtys Elżbietę Felusiak, rozpoczął się pokaz kulinarny, podczas którego każdy mógł poczuć się jak prawdziwy szef kuchni i wziąć udział w przygotowaniach wyśmienitych dań. Na oczach wszystkich prezentował swoje umiejętności szef kuchni Rybackiej LGD "Opolszczyzna" - Kamil Klekowski, który zapraszał widownię do współudziału i pomocy.

Kucharz wraz z ochotnikami przygotowali pierogi z nadzieniem z karpia, lepione przez grupę chętnych i uzdolnionych pań, oraz pstrąga z konfiturą z cebuli, rodzynkami i bazylią, z domowym majonezem, podane na placuszkach gryczanych. Każdy mógł posmakować specjałów, które ochoczo roznosiły dzieci. Pokaz przygotowano przy użyciu profesjonalnych modułów kuchennych. Sponsorem karpia była Rybacka Lokalna Grupa Działania "Opolszczyzna".

Po pokazie kulinarnym wystąpił zespół ludowy "Jaźwinki" z Bierdzan, który w dwóch wyjściach, przy akompaniamencie akordeonowym zaprezentował bogaty repertuar. Jedną z najmłodszych członkiń jest nasza mieszkanka Madzia Polańska.

Następnie odbył się pokaz savoir vivre przy stole. Kelner, rekordzista polski w trzymaniu w jednej ręce kieliszków oraz nauczyciel w szkołach - Jan Jakimowicz - zachęcając do udziału widownię, pokazał jak należy nakryć do stołu, aby było ładnie i poprawnie. Można było również sprawdzić, ile kieliszków uda się utrzymać w jednej ręce. W tej konkurencji zwyciężył pan Grzegorz Reczyński z wynikiem 17 kieliszków. Ponadto, śmiałkowie mogli spróbować techniki sabrage - czyli otwierania szampana szablą. Każdy z trzech panów wykonał to zadanie bezbłędnie, otwierając szampana przy pierwszym podejściu. Dziękujemy panu Janowi Jakimowiczowi również za wspaniałą konferansjerkę i zabawianie widowni 🙂

Dwie czteroosobowe drużyny wzięły udział w konkursie znanym z teleturnieju "Kocham Cię Polsko" i miały za zadanie ułożyć wyrazy z literek na koszulkach. Przez 1,5 godziny działał klub gier planszowych w świetlicy wiejskiej.
Każdy z uczestników konkursów oraz pomocników mógł liczyć na drobne upominki.

Pod koniec dożynek zostały rozdane dyplomy dla wyróżnionych w konkursie na piękne ogrody oraz piękne słoneczniki. Wyróżnieni otrzymali sadzonki wrzosów oraz nasiona malw, które posiane jeszcze tej jesieni, będą zdobiły ogrody w przyszłym roku.

Na kończenie były niespodzianka, czyli mini koncert akordeonowy w wykonaniu pana Ryszarda Pawlika z Lasowic Wielkich oraz pana Józefa Palta - akordeonisty z zespołu "Jaźwinki". Biesiadnie, a nawet tanecznie przy "Kaczuszkach", zakończyły się tegoroczne dożynki w Lasowicach Wielkich.

Dziękujemy wszystkim za przygotowanie oraz udział w dożynkach wiejskich.😀

[Best_Wordpress_Gallery id="208" gal_title="26.08.2018 Dożynki wiejskie"]

OPOLSKA MAMA MA MOC – ŁĄCZY POKOLENIA

W sobotę 25. Sierpnia 2018 r. na Placu Floriana w Lasowicach Wielkich miało miejsce niezwykłe wydarzenie skierowane do wszystkich grup wiekowych – od 0 do 101 lat. Podczas akcji - edukacji prozdrowotnej - można było:
- dowiedzieć się o działaniach w ramach akcji „Opolska mama ma moc”,
- poznać możliwości korzystania z funduszy europejskich,
- założyć Opolską Kartę Rodziny i Seniora,
- porozmawiać z położną, poznać program opieki położniczej oraz nad małym dzieckiem,
- usłyszeć prelekcję lekarza rodzinnego Marii Mastalerz jaki wpływ mają szczepienia na nasze życie,
- dowiedzieć się jak można leczyć się na odległość,
- zmierzyć cukier i ciśnienie oraz wymienić stary glukometr na nowy,
- odebrać „Kopertę życia”, którą należy umieścić w domu w oznaczonym miejscu wraz z niezbędnymi informacjami odnośnie zdrowia i leczenia.

Wydarzenie rozpoczęło się od koncertu akordeonowego Lukasa Gogola i Grzegorza Kuryły. Przy kawie i cieście goście mogli wsłuchać się w niezwykłą muzykę. Następnie przedstawiciele wszystkich stoisk zabrali głos. Gościem honorowym był Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła. Wszyscy zaproszeni goście otrzymali podziękowania i upominki.

Uczestnicy spotkania mogli otrzymać różne broszury informacyjne, książki i ulotki a także gadżety: plecaczki, torby, śniadaniówki, kolorowanki, baloniki. Na dzieci czekało wiele dodatkowych atrakcji – dmuchańce, wata cukrowa oraz dwie urocze alpaki, które można było karmić marchewkami. Pani Julia Wiecha prowadziła zajęcia artystyczne z gliną.

Na zakończenie na wszystkich czekał ciepły posiłek z wkładką, który podawano na profesjonalnych modułach kuchennych.
Dziękujemy wszystkim za udział w tym niezwykłym wydarzeniu i mamy nadzieję, że więcej takich spotkań będziemy mogli organizować w naszej miejscowości.

[Best_Wordpress_Gallery id="207" gal_title="25.08.2018 OMMM łączy pokolenia"]

Zaproszenie na VIII Opolski Jarmark Folkloru

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM VIII OPOLSKIEGO JARMARKU FOLKLORU!! Serdecznie zapraszamy na VIII Opolski Jarmark Folkloru, który odbędzie się 23 czerwca (sobota) w godz. 10.00-15.00 na kluczborskim rynku. Jest to wydarzenie o randze wojewódzkiej, którego celem jest promocja: lokalnych twórców, rękodzielników, tradycji i zwyczajów. Każdy z przybyłych Gości będzie mógł spróbować swoich sił w bezpłatnych warsztatach, zapoznać się z ofertą twórców ludowych, wysłuchać programu artystycznego przygotowanego przez lokalnych artystów. Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu, na którym będzie można skorzystać z licznych darmowych warsztatów rękodzielniczych, posłuchać ludowej muzyki, zobaczyć tańce ludowe, zakupić produkty regionalne oraz obejrzeć wystawę tematyczną. Czytaj dalej Zaproszenie na VIII Opolski Jarmark Folkloru

Zakończenie kursu komputerowego

W sobotę zakończył się kurs komputerowy, który trwał od od stycznia do marca 2018 w naszej miejscowości. W kursie uczestniczyło 10 mieszkańców Lasowic Wielkich. Na zakończenie odbył się egzamin z poznanych zagadnień. Zadowoleni kursanci na zakończenie przygotowali specjalne podziękowanie dla prowadzącego.

I MIEJSCE W KONKURSIE „OPOWIEDZ…” – GALA „DZIAŁAJ LOKALNIE X”

Wczoraj mieliśmy okazję uczestniczyć w Gali podsumowującej program Działaj Lokalnie X. Uroczystość odbyła się w sali w Chudobie. Były prezentacje projektów wszystkich grantobiorców, podziękowania dla sponsorów, występ orkiestry dętej z Chudoby oraz rozstrzygnięcie konkursu „Opowiedz…”. Miło nam ogłosić, że zajęliśmy I miejsce w konkursie z naszym filmem prezentującym projekt „Lasowickie atelier – przepis na szycie”. Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu – bez Was film by nie powstał. Zachęcamy do oglądania 🙂      

I „Babski comber” w Lasowicach Wielkich – relacja

9. lutego 2018 r. odbył się pierwszy „Babski comber” w Lasowicach Wielkich. Po przywitaniu wszystkich zgromadzonych i wzniesieniu toastu zatańczono poloneza aby uroczyście rozpocząć bal. Następnie zaproszono panie do zdjęcia grupowego oraz gorącej kolacji. Na panie czekały również drobne upominki w postaci wzorzystych skarpetek oraz słodki poczęstunek w formie naleśników. 20-osobową grupę, barwnie przebranych pań, porywała do tańca cygańska dyskdżokejka Esmeralda, zabierając wszystkich w muzyczną podróż w różnych klimatach. Nie obyło się bez pociągu, lambady, kaczuszek, belgijki lub tańca pingwina. Dziękujemy wszystkim odważnym paniom za udział w pierwszym „Babskim combrze” w Lasowicach Wielkich i zapraszamy na kolejny już za rok – 1 marca 2019 r. (piątek po Tłustym Czwartku)! Tańczymy poloneza: [Best_Wordpress_Gallery id="190" gal_title="09.02.2018 Babski comber"]