Lasowice Wielkie (województwo opolskie)

 Informacje z Wikipedii
Rodzaj miejscowości wieś
Państwo  Polska
Województwo opolskie
Powiat kluczborski
Gmina Lasowice Wielkie
Liczba ludności 764
Strefa numeracyjna 77
Kod pocztowy 46-280
Tablice rejestracyjne OKL
SIMC 0497762
Lasowice Wielkie (dodatkowa nazwa w j. niem. Gross Lassowitz) – wieś w Polsce, położona w województwie opolskim, w powiecie kluczborskim, w gminie Lasowice Wielkie. Miejscowość jest siedzibą gminy Lasowice Wielkie (od początku 2006, do końca 2005 w Lasowicach Małych). Położona w pobliżu drogi krajowej nr 45, nad lokalnym dopływem rzeki Bogacicy, na nizinnych terenach Równiny Opolskiej (stanowiącej część obszaru Niziny Śląskiej) i skraju ważnej, zwartej strefy leśnej województwa opolskiego - Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Historycznie leży na Górnym Śląsku.

Spis treści

Nazwa

W alfabetycznym spisie miejscowości na terenie Śląska wydanym w 1830 roku we Wrocławiu przez Johanna Knie wieś występuje pod polską nazwą wielkie Lassowice oraz niemiecką Gross Lassowitz[1]. W okresie nazistowskiego reżimu w latach 1936-45 nazistowska administracja III Rzeszy zmieniła nazwę na nową, całkowicie niemiecką - Oberwalden[2]; w przeszłości także Polnisch Lassowitz[3].

Religia

Na terenie wsi działalność duszpasterską prowadzi parafia ewangelicko-augsburska.

Zabytki

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[4]:
  • kościół par. pw. Wszystkich Świętych, drewniany, 1599 r., należący do rzymskokatolickiej parafii w Lasowicach Wielkich, obejmującej również Jasienie i Trzebiszyn
  • park dworski.