W niedzielę 26. sierpnia 2018 r. na Placu Floriana w Lasowicach Wielkich odbyły się dożynki wiejskie.

Po uroczystym powitaniu wszystkich przez panią sołtys Elżbietę Felusiak, rozpoczął się pokaz kulinarny, podczas którego każdy mógł poczuć się jak prawdziwy szef kuchni i wziąć udział w przygotowaniach wyśmienitych dań. Na oczach wszystkich prezentował swoje umiejętności szef kuchni Rybackiej LGD "Opolszczyzna" - Kamil Klekowski, który zapraszał widownię do współudziału i pomocy.

Kucharz wraz z ochotnikami przygotowali pierogi z nadzieniem z karpia, lepione przez grupę chętnych i uzdolnionych pań, oraz pstrąga z konfiturą z cebuli, rodzynkami i bazylią, z domowym majonezem, podane na placuszkach gryczanych. Każdy mógł posmakować specjałów, które ochoczo roznosiły dzieci. Pokaz przygotowano przy użyciu profesjonalnych modułów kuchennych. Sponsorem karpia była Rybacka Lokalna Grupa Działania "Opolszczyzna".

Po pokazie kulinarnym wystąpił zespół ludowy "Jaźwinki" z Bierdzan, który w dwóch wyjściach, przy akompaniamencie akordeonowym zaprezentował bogaty repertuar. Jedną z najmłodszych członkiń jest nasza mieszkanka Madzia Polańska.

Następnie odbył się pokaz savoir vivre przy stole. Kelner, rekordzista polski w trzymaniu w jednej ręce kieliszków oraz nauczyciel w szkołach - Jan Jakimowicz - zachęcając do udziału widownię, pokazał jak należy nakryć do stołu, aby było ładnie i poprawnie. Można było również sprawdzić, ile kieliszków uda się utrzymać w jednej ręce. W tej konkurencji zwyciężył pan Grzegorz Reczyński z wynikiem 17 kieliszków. Ponadto, śmiałkowie mogli spróbować techniki sabrage - czyli otwierania szampana szablą. Każdy z trzech panów wykonał to zadanie bezbłędnie, otwierając szampana przy pierwszym podejściu. Dziękujemy panu Janowi Jakimowiczowi również za wspaniałą konferansjerkę i zabawianie widowni 🙂

Dwie czteroosobowe drużyny wzięły udział w konkursie znanym z teleturnieju "Kocham Cię Polsko" i miały za zadanie ułożyć wyrazy z literek na koszulkach. Przez 1,5 godziny działał klub gier planszowych w świetlicy wiejskiej.
Każdy z uczestników konkursów oraz pomocników mógł liczyć na drobne upominki.

Pod koniec dożynek zostały rozdane dyplomy dla wyróżnionych w konkursie na piękne ogrody oraz piękne słoneczniki. Wyróżnieni otrzymali sadzonki wrzosów oraz nasiona malw, które posiane jeszcze tej jesieni, będą zdobiły ogrody w przyszłym roku.

Na kończenie były niespodzianka, czyli mini koncert akordeonowy w wykonaniu pana Ryszarda Pawlika z Lasowic Wielkich oraz pana Józefa Palta - akordeonisty z zespołu "Jaźwinki". Biesiadnie, a nawet tanecznie przy "Kaczuszkach", zakończyły się tegoroczne dożynki w Lasowicach Wielkich.

Dziękujemy wszystkim za przygotowanie oraz udział w dożynkach wiejskich.😀

[Best_Wordpress_Gallery id="208" gal_title="26.08.2018 Dożynki wiejskie"]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *